Amerykańska liga piłki nożnej zdobywa coraz większą popularność, a tamtejsze kluby są w stanie płacić spore kontrakty gwiazdom, które niedawno błyszczały w najsilniejszych drużynach Europy. Oto najlepiej zarabiający piłkarze w Major League Soccer.
10. Tim Howard – 1,9 mln funtów – Colorado Rapids
Amerykanin, któremu stuknęło niedawno 40 lat, wciąż gra zawodowo w futbol i robi to z powodzeniem. Doświadczony bramkarz w Europie zaistniał przede wszystkim w Anglii, gdzie w barwach Evertonu rozegrał ponad 300 ligowych meczów.
9. Wayne Rooney – 2,15 mln funtów – DC United
Była nadzieja i kapitan reprezentacji Anglii, występuje obecnie w stolicy Stanów Zjednoczonych. Wieloletnia gwiazda Manchesteru United jeszcze kilka lat temu zarabiała znacznie więcej. W 2015 roku na kontu Rooney’a wpłynęło ponad 13 milionów funtów.
8. Ignacio Piatti – 3,6 mln funtów – Montreal Impact
Argentyńczyk nie jest zbyt znany kibicom na Starym Kontynencie. Nic dziwnego, bo prawie tam nie grał, zaliczył tylko krótkie epizody we Włoszech i Francji. Markę i pozycję wyrobił sobie w ojczyźnie oraz w kanadyjskim klubie, którego barw broni od 2014 roku.
7. Jozy Altidore – 3,8 mln funtów – Toronto FC
Próbował swojego szczęścia w wielu europejskich klubach, ale wielkiej kariery nie zrobił, broniąc barw raczej nie topowych drużyn. Zdecydowanie lepiej radził sobie w reprezentacji USA.
6. David Villa – 4,3 mln funtów – New York City FC
Jedna z największych gwiazd nie tylko europejskiej piłki. Były napastnik Valencii, Barcelony czy Atletico Madryt z reprezentacją Hiszpanii odniósł wiele sukcesów (mistrzostwo świata 2010 czy mistrzostwo Europy 2008).
5. Giovani dos Santos – 4,6 mln funtów – LA Galaxy
Wielki talent meksykańskiego futbolu, który w dorosłej piłce chyba nie błyszczał tak bardzo, jak zapowiadało się gdy był nastolatkiem. Próbował swoich sił w kilku mocnych klubach, ale nigdy nie był postacią numer 1.
4. Bastian Schweinsteiger – 4,7 mln funtów – Chicago Fire
Mistrz świata z 2014 roku ma za sobą bardzo udaną karierę w Bayernie Monachium i reprezentacji Niemiec. Nic więc dziwnego, że na swoją piłkarską emeryturę wybrał MLS, gdzie zarabia całkiem przyzwoitą sumkę.
3. Carlos Vela – 4,8 mln funtów – Los Angeles FC
Meksykanin pochodzi ze sportowej rodziny. W narodowych barwach rozegrał 85 meczów, brał udział w najważniejszych turniejach. W Europie najlepiej czuł się w lidze hiszpańskiej, gdzie najdłużej bronił barw Realu Sociedad. Teraz przyszło mu żyć i zarabiać w Los Angeles.
2. Michael Bradley – 5 mln funtów – Toronto FC
Jak widać w zestawieniu klub z Kanady na kontraktach nie oszczędza. Syn byłego selekcjonera reprezentacji USA w przeszłości trochę pozwiedzał klubów w Europie, a teraz przycumował w Toronto.
1. Sebastian Giovinco – 5,5 mln funtów – Toronto FC
Dla wielu może to być niespodziewany numer jeden, bo Włoch jest zdecydowanie mniej rozpoznawalny co np. Zlatan Ibrahimović. Były reprezentant Włoch najlepiej prezentuje się właśnie w Stanach Zjednoczonych i nic dziwnego, że właśnie w MLS cenią go najbardziej. Roczne zarobki byłego piłkarza Juventusu wynoszą 5,5 mln funtów (7.1 mln dolarów). Z tego 4,3 mln funtów to jego podstawowa pensja, a resztę stanowią zagwarantowane dodatki.