Złota Piłka FIFA 2014 - Blog Piłkarski - Po Meczu

Złota Piłka FIFA 2014

766
0
Share:

 

Złota Piłka FIFA (Ballon d’Or) najbardziej prestiżowa nagroda w Świecie Piłkarskim przyznawana najlepszemu Piłkarzowi mijającego roku. Powstała w 2010 roku z połączenia plebiscytów Złota Piłka France Football oraz Piłkarz Roku FIFA. 

 

Z końcem każdego roku kalendarzowego pada pytanie Kto powinien dostać Złotą Piłkę? W trójce nominowanych za 2014 rok znaleźli się:

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi i Manuel Neuer.

 

Zdecydowanym faworytem i jak wydawać się powinno jedynym jest Cristiano Ronaldo, który ma za sobą niesamowity rok. Zdobycie z Realem Madryt upragnionej La Decimy, Puchar Hiszpanii, Superpuchar Europy i niedawno zdobyte Klubowe Mistrzostwo Świata dobitnie pokazują, że ten rok należał do niego. Jeśli ktoś ma inne zdanie niech sprawdzi statystyki Portugalczyka z tego roku, które powalają i nie dają możliwości wyboru innego zwycięzcy.

 

Dziwić może fakt w trójce nominowanych obecność Lionela Messiego, który w prawdzie dotarł z reprezentacją Argentyny do Finału Mistrzostw Świata, ponadto został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju co było dla mnie sporym zaskoczeniem, ale to jak na zawodnika tego pokroju za mało żeby rywalizować o końcowe zwycięstwo. Messi tą nominacją znalazł się po raz ósmy w finałowej trójce.

 

Ostatni raz bramkarz w TOP 3 znalazł się w 2002 roku. Upłynęło więc sporo czasu zanim wśród finalistów znalazł się goalkeeper. Manuel Neuer bo to o nim tu mowa bezapelacyjnie jest Najlepszym Bramkarzem Świata mijającego roku, ale czy zasłużył aż na takie wyróżnienie? Wprawdzie zdobył z Reprezentacją Niemiec Mistrzostwo Świata, ale jak dla mnie to nie wystarcza.

 

Największym pominiętym wśród kandydatów do zdobycia Złotej Piłki wydaję się być Angel Di Maria. Bardzo trudno było by wygrać Realowi Ligę Mistrzów bez udziału i wielkiego wkładu tego piłkarza w grę Królewskich. Forma z Realu Madryt miała przełożenie na reprezentację i to w dużej mierzę dzięki niemu Argentyna zaszła tak daleko. Innym piłkarzem, który został pominięty jest Luis Suarez, ale tylko dlatego że miał apetyt na coś większego. Świetny sezon w Liverpoolu, zdobycie Korony Króla Strzelców Ligii, co zaowocowało wspólną nagrodą Europejskiego Złotego Buta wraz z Cristiano Ronaldo obaj zdobyli po 31 goli. Nie wiadomo jaką grę prezentował by Urugwajczyk gdyby nie zawieszenie spowodowane incydentem na Mundialu.

 

Ostateczna decyzja należy do ‚głosujących’, których nie był bym taki pewien jak to miało miejsce w 2010 roku kiedy Złotą Piłkę zdobył Lionel Messi, a powinien Wesley Sneijder, który wygrał wszystko ze swoim klubem, a dodatkowo zdobył Srebro na Mundialu. Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku kiedy to Frank Ribery zajął 3 miejsce w plebiscycie. Można odnieść wrażenie, że wygrywają te nazwiska na których można najlepiej zarobić. Jak będzie tym razem, Kto zdobędzie Złotą Piłkę za 2014 rok?

 

 

Share:
Close