Powtórki video; czy system VAR jest potrzebny w Piłce Nożnej?

Powtórki video; czy system VAR jest potrzebny w Piłce Nożnej?

755
0
Share:
Powtórki video; czy system VAR jest potrzebny w Piłce Nożnej?

Powtórki video w piłce nożnej, to temat, który w ostatnich tygodniach wypłyną na szerokie wody. Czy faktycznie jest potrzebny? Oszukani powiedzą tak, natychmiast. Natomiast wygrani, że zabije ducha sportuSędziowie

Człowiek się myli. I niektórych rzeczy na boisku po prostu nie widzi. Sędzia główny nie zawsze jest w stanie dostrzec wszystkiego na boisku. Swoją uwagę musi skupić na kilku rzeczach. Ale spalone to robota liniowych. Niestety oni też nie wywiązuje się ze swojej pracy, jak należy. Ci, którzy korzystają na ich pomyłkach; siedzą cicho. Tylko że miliony ludzi przed tv doskonale widzi, czy był spalony, faul etc. Więc dlaczego nie wprowadzić tego do futbolu?

Powtórki Video

Technologia VAR, która zabija ducha sportu, ponieważ wyrównuje szanse. Zmniejsza ilość błędnych decyzji. Nie wszystkim jest to na rękę, znaczy na kieszeń. Tak jak sędzia linowy może się pomylić, zagapić, tak technologia już nie.

Powtórki video był już testowane. Victor Kassai użył powtórki video do podyktowania rzutu karnego. Weryfikacja zajęła kilka sekund. Można? Kassai to jeden z najlepszych sędziów w swoim fachu. Tak uważałem do meczu 1/4 Ligi Mistrzów Realu z Bayernem. Po tym meczu straciłem do niego szacunek.

Kolejny przykładem użycia powtórki video był mecz Francji z Hiszpanią. Gerad Deulofeu, który w  77 min zdobył bramkę na 2:0. W pierwszej chwili gol Deulofeu został anulowany ze względu na spalonego, ale sędzia Felix Zwayer skontaktował się z arbitrem pomocniczym Danielem Siebertem, a ten otrzymał sygnał od siedzącego przed wideo Niemca Tobiasa Stielera, że bramka była prawidłowa. Deulofeu na spalonym nie był. Gol. Cała akcja trwała 30-40 sekund. VAR zostało użyte kilka razy w tym meczu. Nie myliło się.

Nikt nie miał pretensji po meczu. Technologia działa. W siatkówce powtórki są częścią gry. I ciężko wyobrazić sobie bez nich mecz. Dlaczego nie ma ich w futbolu? Prawdopodobnie ma to swoje podłoże finansowe, ale dopisz sobie to sam.

Najgłośniej zrobiło się o powtórkach video po meczu Ligi Mistrzów; Realu z Bayernem. Dwa gole ze spalonych, które zdecydowały o awansie. Nie liczę innych sytuacji, bo było ich w tym meczu sporo. Ale to nie pierwszy taki mecz, w którym sędzia odegrał główną rolę. Dziwi fakt, że jest to najwyższy poziom rozgrywek, a liczba błędnych decyzji jest porażająca. I nic w tej sprawie się nie zmienia. W takich aż ciśnie się na usta sprzedawanie meczów. Ciężko w to wierzyć, ale kurwa. Co to jest jak nie spalony? Powtórka nie pozostawiłaby złudzeń. A przebieg meczu mógłby wyglądać inaczej.

Real Madryt - Bayern

Real Madryt – Bayern – Liga Mistrzów

Goal-line technology działa i w chwilach wątpliwości sędzia ma pewność, że podejmuje właściwą decyzję. A tym, którzy nie wierzą; pokazuje zegarek z napisem GOAL! I dyskusja się kończy. La Liga nie lubi technologii, ale to inna historia.

Powtórki video są potrzebne. Ducha sportu nie zabija technologia, tylko sędziowie i ich ślepota. Błędy może nie znikną, ale praca sędziów zostanie ułatwiona. A kibice będą mogli cieszyć się grą, a nie przejmować błędami, które decydują o wyniku meczów!

 

 

 

Share:
Close