Jakie buty kupić do Piłki Nożnej? - Blog Piłkarski - Po Meczu

Jakie buty kupić do Piłki Nożnej?

1167
0
Share:

 

 

 

Doskonale wiemy, że dobór odpowiedniego obuwia do gry w Piłce Nożną jest bardzo ważny. Nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim z wybrania takich korków, które będą odpowiadały nawierzchni, na jakiej gramy i sprawią, że nasza gra będzie bardziej komfortowa, a to może przełożyć się na skuteczność.

 

 

Ale jak wybrać odpowiednie buty?

 

Zacznimy od tego, na jakiej nawierzchni grasz?

 

Produceni wymyślają coraz to nowsze ”korki”, niektóre zwiększają przyczepność, polepszają kontrole piłki i jej podkręcenie czy też zmniejszają ryzyko kontuzji.

Wyróżniamy kilka typów butów piłkarskich przystosowanych do różnego rodzaju murawy, 4 najważniejsze z nich to:

Wkręty/ Tepy

 

 

Jakie buty kupić do Piłki Nożnej?

Wkręty

Jak sama nazwa wskazuje w ich podeszwy wkręcane są najczęściej metalowe lub aluminiowe korki, które bez problemu można wymieniać.

Używane najczęściej w trudnych warunkach do gry – kiepska lub grząska murawa czy grania podczas deszczu. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie przyczepności, zapobiegają się ślizganiu po murawie.

Dlatego też wkręty różnią się swoją długością w zależności od warunków.

Niestety w tych butach łatwiej o zrobienie rywalowi krzywdy i spowodowanie kontuzji, dlatego też są zakazane w młodszych kategoriach wiekowych ze względu bezpieczeństwa.

Absolutnie nie powinno używać się ich do gry na twardych i sztucznych boiskach, poniważ bardzo łatwo wtedy o odciski i mogą się ślizgać.

Lanki

 

 

Jakie buty kupić do Piłki Nożnej?

Lanki

Chyba najpopularniejsze korki wśród piłkarzy. Podeszwy wykonane w całości ze sztucznego tworzywa, niestety powoduje to że podczas złamania się jednego korka trzeba wymienić całą parę butów, ale oczywiście są też lanki z wkręcanymi korkami, które tak jak w przypadku wkrętów możemy zmienić.

Zaleca się ich używanie na miękkich, średnio przygotowanych boiskach gdzie murawa nie jest w najlpeszym stanie.

Tak jak w przypadku wkrętów nie powinno się ich używać do gry na twardych i sztucznych boiskach bo tracą swoje atuty i sama gra nie sprawia radości.

Turfy

 

 

Jakie buty kupić do Piłki Nożnej?

Turfy

Na ich podeszwie znajduje się kilka lub kilkanaście gumowych korków.

Zastanawiając się Jakie buty wybrać na orlika?

Najlepsze będą właśnie Turfy. Ponieważ zwiększają przyczepność, zwinność, szybkość i komfort gry. Poza tym tak jak w przypadku lanków, nie psują tak nawierzchni orlika.

Ten rodzaj butów jest przeznaczony do gry na sztucznych i twardych boiskach, ale także do gry na śniegu.

Dodatkowo gumowe korki amortyzują upadki co zapobiega urazą jak w przypadku wyżej wymienionych butów.

Halówki

 

 

Jakie buty kupić do Piłki Nożnej?

Halówki

Przeznaczone głównie do gry na parkiecie, ale.. Jeżeli nie mamy innego wyjścia śmiało możemy użyć ich do gry na orliku i twardej nawierzchni, prawie nie odczujemy różnicy z gry. Może trochę stracimy przyczepność.

Podeszwy wykonnane z gumy. Oczywiście gumy lepszej jakości będą droższe. Zapewniają niesamowitą łatwość zmiany kierunku.

Niestety nie da się grać w Halówkach na mokrej murawie, bo więcej razy byśmy leżeli niż stali i sama gra przypominała by jazdę na łyżwach. Na suchej trawie wyglądało by to trochę lepiej.

Wybierając buty do gry w Piłke Nożną przede wszystkim musimy kierować się tym gdzie będziemy grać. Dobre Buty Piłkarskie charakteryzują się, dobrym szyciem i wytrzymałością. Przymierzając buty spróbuj dotknąć dużym palcem stopy czubka buta, następnie postaraj się wcisnąć kciuk między piętę a zapiętek buta, jeśli ci się udało, rozmiar jest odpowiedni. Idealnie dopasowane korki będą sprawiały przyjemność z gry, w przeciwnym razie możemy poobcierać sobie pięty czy porobić odciski na stopach.

Dla początkujących graczy najlepsze będą buty w całości wykonane z materiałów syntetycznych, ponieważ dopasowują się do stopy, a buty skórzane mogą stać się sztywne lub zmienić kształt pod wpływem wilgoci lub nieprawidłowego suszenia. Gdy buty zamokną włóż w nie gazety i susz bez dużego napływu ciepłego powietrza.

Share:
Close