Jak zostać dobrym obrońcą w Piłce Nożnej? - Blog Piłkarski - Po Meczu

Jak zostać dobrym obrońcą w Piłce Nożnej?

1014
0
Share:

 

 

Współczesny obrońca w Piłce Nożnej to ktoś więcej niż dobrze zbudowany i twardo grający facet, którego głównym zadaniem jest bronienie dostępu do bramki.

 

Patrząc na ostatnie lata to właśnie ta pozycja uległa największej transformacji. Czołowe kluby Europy, poszukują nie tylko wysokich i dobrze grających w obronie zawodników. Dziś obrońca nie ogranicza się tylko do przecinania akcji przeciwnika, ale jest pierwszym który rozpoczyna ataki swoich partnerów z drużyny i to właśnie w dużej mierze od niego zależy powodzenie np. kontrataków.

Ale Jak zostać dobrym obrońcą?

 

Podstawowe cechy to krycie, wślizg i odbiór.

Będąc obrońcą musisz pamiętać że jesteś obrońcą i Twoim głównym zadaniem jest obrona! Jesteś ostatnią zaporą dzielącą przeciwnika z bramkarzem i to Twoje błędy są najkosztowniejsze!

Dobry obrońca jest skupiony na piłce, a nie na tym co robi przeciwnik, próbując go minąć jakimś zwodem. Zwłaszcza w sytuacjach 1 na 1. Piłka to to co Cię interesuje.

Ustawienie się i czytanie gry to moim zdaniem szczególne cechy środkowego obrońcy, ale też i bocznych. Oczywiście nie możemy zapomnieć o opanowaniu, koncentracji i waleczności. Ta ostatnia cecha jest ryzykowna, ale obrońca musi być agresywny i grać twardo, nieustępliwie. Najlepiej jeśli przeciwnicy to wiedzą, wtedy podchodzą z respektem i nie pozwalają sobie na taki luz.

Nie rzadko obrońcy zastępują w rozgrywaniu piłki środkowych pomocników i włączają się do ataku. Najlepszym przykładem są obrońcy, którzy grają w Barcelonie ale i nie tylko. Technika, kiedyś obrońca jej aż tak nie potrzebował, ale dziś wiele drużyn preferuje Football Totalny, który opiera się na utrzymywaniu i szybkiej wymianie piłek.

Długie, celne podania, które w szybki sposób przenoszą grę na drugą stronę, albo są kluczowymi podaniami dla wychodzących na wolne pole napastników, ale także ofensywnych pomocników. Dzięki takim zagraniom obrona przeciwnika jest zaskoczona i łatwiej wtedy o zdobycie bramki, albo o akcje która to umożliwi.

Wyskok, który przydaje się zarówno podczas bronienia i ataku. Faktem jest to że menadżerowie wolą wysokich obrońców(środkowych) co znacznie ułatwia sprawę. Ale nawet niscy zawodnicy mający dobry wyskok, który można wytrenować . Nie bez powodu rośli obrońcy wbiegają w pole karne podczas rzutów rożnych i starają się strzelać bramki. Dobry wyskok plus dobra gra głową to cenne umiejętności, które nie rzadko zamieniają się na skuteczność podczas stałych fragmentów gry.

Kondycja

Szybkość, (zwinność) jeśli jest to świetnie jeśli nie, trzeba nadrobić to ustawieniem i treningiem!

Odpowiedzialność, przywództwo, koncentracja, silna psychika. Najczęściej to obrońcy, szczególnie środkowi są kapitanami swoich drużyn i te cechy za nimi przeważają. Myślący środkowy obrońca to skarb. W prawdzie te cechy przychodzą z doświadczeniem, które jest najważniejsze u obrońcy.

Czego nie robi dobry obrońca:

 

Po pierwsze nie kiwa się, zwłaszcza w swoim polu karnym !

Nie wykopuje piłki na oślep, jeśli nie ma innej możliwości. Np. podczas kontr przeciwników, wtedy najlepiej wypić piłkę na out i dać możliwość powrotu swoim partnerom do ustawienia.

Nie odpuszcza!

Nie wdaje się w dyskusje z sędziami.

Nie popełnia głupich, kosztownych fauli.

Podsumowując, znaczenie gry defensywnej w Piłce Nożnej i samego obrońcy, nabrało nowego znaczenia i cały czas się rozwija.

Przychodzimy na stadiony, gromadzimy się przed telewizorami i w pubach wszystko po to żeby oglądać wspaniałe akcje, wirtuozów gry i niesamowite bramki. Ale nie możemy zapominać o tych, którzy są na samym końcu i strzegą dostępu do bramki naszej ulubionej drużyny i nie rzadko wygrywają mecze :).

Share:
Close