Jak Piłka Nożna Kształtuje Charakter? - Blog Piłkarski - Po Meczu

Jak Piłka Nożna Kształtuje Charakter?

605
0
Share:

 

Uprawiając Piłkę Nożna, czy innego rodzaju grę zespołową, kształtujemy charakter. Nie ma tutaj znaczenia, czy robimy, to amatorsko, czy profesjonalnie. Po upływie czasu odczujemy wyraźną różnicę, w naszym charakterze.

Sam trening powoduje, że stajemy się bardziej odporni psychicznie i chętniej  podejmujemy wyzwania, przekraczając granice naszych możliwości. Często wymaga, to od nas wielu wyrzeczeń i poświęceń. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, żeby osiągać dobre wyniki, musimy być zdyscyplinowani i konsekwentni w naszych działaniach.

Dyscypliny uczy nas, przede wszystkim regularny trening, na którego nie zawsze mamy ochotę, czy po prostu rezygnujemy, gdy zaczyna padać deszcz albo zwyczajnie wolimy pooglądać TV.

Takie zaangażowanie niesamowicie wyrabia nasz charakter, ponieważ albo idziemy na trening albo nie, nie ma może.

Aby coś osiągnąć, musimy robić to systematycznie, po przez ciężką i wytrwałą pracę, a to uczy nas odpowiedzialności. Oczywiście czasem nam się nie chce, nie mamy siły, ale to właśnie wtedy następują zmiany.

Piłka Nożna jest grą zespołową, która uczy nas pracy w grupie. Musimy wiedzieć, kto, jak i za co jest odpowiedzialny. Podejmować szybkie i dobre decyzje, być konsekwentnym, w tym co robimy. Idąc tą drogą, wyrabia się w nas Pewność Siebie, osiągając dobre wyniki i będąc ważną częścią drużyny, czujemy się potrzebni, silniejsi i pewni swoich umiejętności, wzrasta poczucie naszej wartości, to wszystko przekłada się na skuteczność. Niektórzy na boisku wyrastają na prawdziwych liderów, co później może przełożyć się na życie prywatne.

Największą zaletą uprawiania sportu jest gigantyczny wzrost szczęścia, radości i uczucia spełnienia. Pot wylany na treningu, czy podczas meczu, sprawia, że organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Poprawia nam się humor, zwiększamy energię i czujemy się lepiej.  Odsuwamy na bok negatywne myśli, stres, napięcie, zastępując je pozytywną energią i ogólną poprawą nastroju.

Doświadczenie, które zbieramy podczas uprawiania sportu, przekłada się na inne płaszczyzny naszego życia. Nie zawsze wygrywamy i czasem niestety musimy przegrać i albo wyciągniemy z tego jakąś lekcje albo wciąż będziemy popełniać te same błędy. Wtedy, po prostu musimy to zaakceptować i się nie poddawać. Bo w życiu wszystko się równoważy, żeby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać.

Porażki uczą nas pokory i cierpliwości. Analizując porażki dowiadujemy się o sobie, o wiele więcej, niż wygrywając. Wiemy co zrobiliśmy źle i co musimy poprawić, aby następnym razem wygrać.

Jest wiele pozytywnych cech charakteru, które rozwijają się podczas uprawiania Piłki Nożnej, czy jakiekolwiek dyscypliny sportowej.

Od poprawy naszego wyglądu fizycznego, aż po naszą podświadomość.

Share:
Close