Dlaczego trenerzy nie rotują składem? - Blog Piłkarski - Po Meczu

Dlaczego trenerzy nie rotują składem?

740
0
Share:

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. I pewnie zauważył ją każdy dobry obserwator Piłki Nożnej. Spójrzmy na najlepsze kluby świata, praktycznie w każdym meczu gra ta sama 11 zawodników. Real Madryt, Barcelona, Bayern Monachium, Chelsea Londyn itd. cały czas te same jedenastki. Czasem może coś się zmienia przez kontuzje.

 

Doskonale wiemy jak ważny jest okres przygotowawczy przed sezonem. Teoretycznie ten klub, który przepracował go najciężej i najsumienniej. Dobrze zacznie sezon i możliwe że utrzyma dobrą dyspozycję przez kilka miesięcy. Ale to co jest najważniejsze to zgranie piłkarzy i chęć współpracowania ze sobą, która w dalszej części sezonu będzie się tylko umacniać.

 

 

Pierwsza jedenastka rozumie się świetnie, doskonale znają ruchy swoich kolegów z zespołu. A przez częste granie ze sobą o porozumienie znacznie łatwiej. Oczywiście na treningach uczestniczą wszyscy zawodnicy, ale mecz to całkiem inna sprawa.

 

Dlaczego trenerzy nie rotują składem? Ponieważ przegrywają! Doskonale zdają sobie sprawę z tego że zawodnik, który siedzi na ławce nie ma takiej samej mentalności i obycia na boisku jak Ci, którzy grają.  Trudniej im o to porozumienie, zgranie. Świetnym przykładem jest tutaj Barcelona. Specyficzny styl gry, operowanie piłką na małej przestrzeni, szybkie wymiany i niesamowita płynność. Bardzo ciężko nowym zawodnikom wkomponować się w ten styl gry i potrzebują na to więcej czasu.

 

 

Niestety dla trenerów zawodnicy nie są robotami i się męczą, a zawodnik zmęczony to słaby zawodnik i potrzebuje tego odpoczynku. Nieumiejętne rotowanie składem może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, w tym i do porażek.

 

Złota zasada mówi że Zwycięskiego składu się nie zmienia i coś w tym musi być.

 

 

 

 

 

Share:
Close