Dlaczego Swansea City gra w Premier League? - Blog Piłkarski - Po Meczu

Dlaczego Swansea City gra w Premier League?

1599
1
Share:

 

 

W sezonie 2010/11 ‚Łabędzie’ awansowały do Premier League i stały się pierwszym Walijskim zespołem grającym w FA Premier League, założonej 20 lutego 1992 roku. Po tym, jak zespoły Football League First Division zdecydowały stać się niezależne od The Football League powstałej w 1888 roku. A Dlaczego Swansea City gra w Anglii?

 

Walijski związek Piłki Nożnej jest jednym z najstarszych na świecie. Założony w 1876 roku 13 lat po Angielskim i 3 lata po Szkockim związku piłkarskim. Początkowo siedziba znajdowała się w Północnej Walii, głównie wokół Wrexham.  Za to na południu królowało Rugby, które było najpopularniejszym Walijskim sportem XIX wieku.

 

 

Werxham F.C. jest trzecim najstarszym klubem na świecie i pierwszym Walijskim klubem grającym w Angielskim systemie Piłki Nożnej. Swoją przygodę z Angielską Ligą zaczęli w The Combination League było to połączenie klubów z Północy Anglii, a później z Walii. Grali w tej lidze do 1905 roku, wygrywając ją aż czterokrotnie. W sezonie 1905/06 Werxham został przyłączony do Okręgowej Ligii Birmingham i od tamtej pory gra w Anglii, ale nie może się pochwalić takimi sukcesami jak choćby Cardiff, które  wygrało Puchar FA w 1927 roku, a trzy lata później skończyli Pierwszą Ligę na drugim miejscu. Obecnie w Angielskim systemie piłki nożnej występuje 6 drużyn:

Swansea City – Premier League

Cardiff – Football League Championship

Newport County – League 2

Wrexham,Colwyn Bay i Merthyr Town – niższe ligi 

 

Brak konkurencji na własnym podwórku z uwagi na to, że Cardiff City zostało założone w 1899, a Swansea City w 1912 roku przyczyniło się do grania Wrexham w Anglii. Dodatkowymi czynnikami była szerząca się popularność i dobra gra Walijskiej drużyny. Ponadto bardziej opłacało się występować w Anglii, ze względu na większe przychody i możliwość grania z najlepszymi w kraju.

 

 

Obecnie Walijska Liga przeżywa spore problemy spowodowane głównie brakiem zainteresowania ze strony kibiców i sponsorów, którzy nie chcą inwestować. Jest to spowodowane tym, że ich najlepsze zespoły grają w Anglii i nie można się temu dziwić. A wracając do Swansea można im pogratulować takiego osiągnięcia i tego, że stworzyli naprawdę dobrą, mocną drużynę, która w sezonie 2012/13 wygrała Capital One Cup pokonując w finale Bradford City 5–0, co jest najwyższą wygraną w finale.

Share:
Close