Czego Barcelona może spodziewać się po ERNESTO VALVERDE? - Blog Piłkarski - Po Meczu

Czego Barcelona może spodziewać się po ERNESTO VALVERDE?

856
0
Share:

ERNESTO VALVERDE oficjalnie trenerem Barcelony. Czy tak pogodnie usposobiony trener poradzi sobie z gwiazdkami i ich humorami? Kolejny trener do odhaczenia. 
 

W marcu Luis Enrique ogłosił, że z końcem sezonu ustąpi ze stanowiska trenera Barcelony. Barca grała przeciętnie, problemy w obronie, pomocy — co przekładało się na brak skuteczności. W tamtym okresie Enrique wyglądał na przemęczonego i na kogoś, komu brakuje pomysłu na grę. Jak sam powiedział; nieustanna presja związana z prowadzeniem Blaugrany wypala go zawodowo. Wszyscy oczekują TYLKO zwycięstw. W tak wielkim klubie nie ma miejsca na porażki.

To, co osiągnął i to, jak odmienił drużynę to już historia. W pierwszych dwóch sezonach był widoczny ogrom pracy, jaki włożył w zespół. Niestety po niespełna 3 sezonach odchodzi, by zrobić sobie przerwę od futbolu. To samo zrobił Guardiola. Prowadzenie Barcy to nie bułka z masłem.

Od tego momentu zaczęły się spekulacje na temat tego, kto może zastąpić Lucho? Kandydatów i zainteresowanych było kilku, ale ostatecznie wybór padł na: Ernesto Valverde.

Valverde

Należy do szczerych i wymagających menadżerów. Stąd przezwisko Mrówka (The Ant).

Ander Herrera określił go jako normalnego człowieka, który sam był piłkarzem i doskonale rozumie potrzeby zawodników, lubi z nimi rozmawiać. Jest trwały w swoich przekonaniach. Ale czy w Barcelonie nie przydałby się ktoś z twardym charakterem? Ktoś, kto kiedy trzeba zrobi suszare w szatni? Bo niektórzy piłkarze w składzie mogą więcej; istnieje możliwość, że się obrażą i nie będą grać. Coż. 

Taktyka

Wpływ na jego karierę bez wątpienia miała współpraca z legendą Barcy; Johan’em Cruyff’em, który był jego trenem w dwuletniej przygodzie Valverde na Camp Nou. Holender zapoczątkował futbol totalny, który ukształtował Barcelonę.

Valverde lubi grać wysoko i naciskać na przeciwnika. To samo preferuje Guardiola. Do tego lubi, jak jego drużyna utrzymuje się przy piłce. W Barcelonie to norma. Zależy mu na rozwoju zawodnika. Przykładem jest środkowy obrońca Aymeric Laporte, któremu eksperci wróżą świetną przyszłość.  Może pociągnie go za sobą, bo z obroną Barca miała problem przez dużą część sezonu.

W Bilbao drużyna była ustawiona 4-2-3-1 Taka formacja miała na celu zakłócanie rozgrywania piłki przez przeciwnika. Barca gra od dawna 4-3-3, Messi, Neymar i Suarez idealnie do niej pasują. Ktoś będzie musiał się dostosować i prawdopodobnie, to Valverde zmieni zdanie.

Gra Bilbao charakteryzowała się prostą, bezpośrednią grą z dużą ilością przerzutów i dośrodkowań na głowę agresywnego Aduriza. W oczy rzucała się także świetna organizacja drużyny. Barca to gra kombinacyjna i małe trójkąty. Tak klasowi piłkarze dostosują się do każdej filozofii. O ile jakaś będzie. Enrique postawił na kontry, które na początku ciężko było zaakceptować, ale ich efekt zrobił swoje.

W 2015 roku w finale Superpucharu Hiszpanii, taktyka Valverde przyniosła świetny efekt i pokonali Barcelonę 5-1 (4-0 w pierwszym meczu i 1-1 w rewanżu).

Prowadzenie Barcelony przez Valverde to duża szansa i okazja na udowodnienie swojej wartości. Era Luisa Enrique mija i potrzeba kogoś, kto zapewni ciągłość. Lucho zdobył 9 trofeów; w pierwszym sezonie potrójna korona; w drugim liga i puchar, a w trzecim tylko Puchar Króla. Mało? W Barcelonie liczą się tylko zwycięstwa.

Gwiazdy

Messi to format piłkarza, z którym Valverde nie miał nigdy do czynienia. Od kilku sezonów jego pozycja, status w Katalonii jest nie do ruszenia. Stoi wyżej niż trener. I to może być problem, który ciężko przeskoczyć. Neymar, Suarez i Pique do aniołków nie należą.

Transfery

Szatnie trzeba trochę przewietrzyć. Barca potrzebuje prawego obrońcy, kogoś na środek pomocy. Veratti? PSG go nie puści. Andre Gomes miał być strzałem w dychę, ale jego czas jeszcze nie nadszedł. Końcówkę miał niezłą. Ale czy Sanchez w Bayernie wypalił? Może nowy trener temu zaradzi i niektórzy piłkarze się odrodzą.

 

Valverde stoi przed wielkim wyzwaniem. Bo Barcelona ma wygrywać i to w dobrym stylu. 

 

 

 

Share:
Close