Barca – Prawdziwa historia FC Barcelony

„Barca – Prawdziwa historia FC Barcelony”

898
0
Share:

Barca klub piłkarski, który przypomina elitarną szkołę. Kształtuje ludzi. Obawiałem się, że dokument, jak to dokument nie wyróżni się niczym szczególnym. Trochę się myliłem. Reżyser Jordi Llompart pochodzi z Barcelony; czyli kto mógł zrobić to lepiej? Zna doskonale atmosferę panującą w Katalonii. Nie zawiódł. 116 lat historii w 2 godziny. Dokumentu o klubie, mieście i kraju oraz ludziach, którzy przeszli długą drogę, żeby Barca była więcej niż klubem. Nawet nie wiem, kiedy zleciały. W filmie wzięły udział najważniejsze osoby związane z FC Barceloną; Messi, Johan Cruyff, Xavi, Iniesta, Piqué etc. Przybliżenie postaci legendarnych, o których niekoniecznie wie każdy fan Barcy. Alcántara, Zamora, Samitier, Plattkó, Kubala? Jest ich sporo. Kluczowe momenty w historii klubu, przedstawione na archiwalnych nagraniach:

image018

image019

Momentami wzruszający m.in. postać Tito Vilanovy, jak i założyciela Blaugrany. Kluczową rolę odegrała dobrze dobrana muzyka, która podsycała wyobraźnie. El Clásico to nie tylko mecz między dwoma klubami. To walka o coś znacznie większego. Ale o tym w filmie. La Masia to marzenie każdego dzieciaka. A żeby się tam dostać, trzeba pokonać 1000 innych dzieciaków. W filmie znajduje się masa ciekawostek. Interesujące i szczere wywiady:

image023

image021

image020

Mnie najbardziej interesowała współczesna historia Barcelony i nie zwiodłem się, bo większa część filmu jest jej poświęcona. Plus dla twórców. Całość świetnie uzupełniały fragmenty meczów, zdjęcia i wywiady. Minusem może być to, że jest z napisami i animacje wyglądały tanio, ale nie ma ich dużo. Oby więcej takich dokumentów.

Po seansie byłem zły, że od premiery minął rok i dopiero teraz mam okazje go zobaczyć. Ale wreszcie jest!

Pozycja obowiązkowa. Bez żadnych większych przemyśleń mogę dodać do ulubionych, bo z pewnością na to zasługuje. A już 16 wrześnie będzie można zobaczyć go w serwisach VOD. Tymczasem zobacz zwiastun:

 

„Barca Dreams” Jordiego Llomparta zadebiutuje 16 września w serwisach VOD. 

Premiera VOD: 16 września 2016

Gatunek: dokumentalny, sportowy

Produkcja: Hiszpania 2015

Reżyseria i scenariusz: Jordi Llompart

Czas trwania: 118 minut

Obsada: Johan Cruyff, Ronald Koeman, Lionel Messi,

Josep Guardiola, Andres Iniesta, Xavi Hernandez,

Gary Lineker

Share:
Close